Menu

 

Müfettiş yardımcılığı yaşı düşürüldü

Türk sinemasının ünlü isimlerinin rol aldığı Hababam Sınıfı’nda İnek Şaban rolünde oynayan Kemal Sunal ile sınıfta öğretmeni teftişe gelen müfettiş arasındaki diyaloglarla mufettis2014hafızalardan silinmeyen “Hababam teftişi” devri bitti.

Türk sinemasının ünlü isimlerinin rol aldığı Hababam Sınıfı’nda İnek Şaban rolünde oynayan Kemal Sunal ile sınıfta öğretmeni teftişe gelen müfettiş arasındaki diyaloglarla hafızalardan silinmeyen “Hababam teftişi” devri bitti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda denetim ve maarif müfettişlerinin görevlerini yeniden belirledi. Artık öğretmenler ders esnasında sınıfta denetlenmeyecek. MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği değişikliği, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Okullarda teftiş şartları sil baştan değiştirildi, müfettişlerin görevleri de yeniden belirlendi. Müfettişler inceleme, araştırma ve soruşturmalarını sınıfta ders sırasında yapmayacak. Müfettişler inceleme, denetim, soruşturma işlemlerini il, ilçe ve okullarda yapacak. Yönetmelikle gelen yenilikler şöyle:

İl eğitim denetmenleri ile Bakanlık denetçileri maarif müfettişi unvanı adı altında birleştirildi.

Maarif müfettişleri illerde maarif müfettişleri başkanlıkları bünyesinde görev yapacaklar.

Bakanlık denetçisi iken maarif müfettişliğine atananlar artık zorunlu hizmete tabi tutulacaklar. Zorunlu çalışma süreleri atandıktan sonra başlayacak. Zorunlu hizmet süresi, hizmet verecekleri bölgeye göre belirlenecek.

Denetçilerin daha önce öğretmenlikte ve denetçilikte geçen hizmet süreleri zorunlu çalışma sürelerinden sayılacak.

Hizmet bölgelerinin tamamı için öngörülen hizmet sürelerini tamamlayan maarif müfettişleri bulundukları ilde en fazla 8 yıl görev yapabilecekler.

Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’nda görevlendirilen maarif müfettişleri sayısı 100′den fazla olamayacak ve Başkanlıkta görevli oldukları sürece zorunlu hizmetten muaf olacaklar.

Maarif müfettiş yardımcılığına en az dört yıllık lisans eğitimi veren eğitim, fen-edebiyat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme ile ilahiyat fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilecek.

Öğretmenlerden 8 yıllık hizmetini tamamlayanlar ise KPSS sınavına girmeden doğrudan yazılı sınava alınacak.

Maarif müfettiş yardımcılığında öğretmenler için aranan 40 yaş şartı bu Yönetmelik ile 35 yaşa indirilmiştir.

Maarif müfettişleri başkanlıklarına yapılacak görevlendirmeler Rehberlik ve Denetim Başkanının önerisi, Müsteşarın uygun görüşü üzerine Bakan onayı ile yapılacak. Maarif müfettişleri başkanı olmak için herhangi bir şart aranmayacak.

Müfettişler öğrenim özrüne dayalı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaklar.

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar