Menu

 

20 Mart 2016 MEB Müdür Yardımcılığı Sınavı Merak Edilenler

20 Mart 2016 MEB Müdür Yardımcılığı Sınavı Merak Edilenler

MEB Müdür Başyardımcılığı/Yardımcılığı Sınavı ile ilgili merak edilen tüm konular burada

2016 Yılı İKGM Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu yayınlandı.Kılavuz ile sınavla ilgili tüm konulara açıklık getirilmiş oldu.

Kılavuzda başta aşağıdaki sorular olmak üzere sınavla ilgili bir çok konuya cevap bulabilirsiniz.

Belli başlı sorular ve cevaplar

Sınav 20 Mart Pazar günü saat kaçta yapılacak?

Daha önce de açıklandığı gibi sınav 20 Mart 2016 tarihinde saat 14:00 da yapılacak.

Sınava hangi tarihlerde başvuru yapılacak?

Sınava başvuru tarihleri: 25 Ocak - 2 Şubat 2016

2016 Yılı Müdür Yardımcılığı Sınavı Hangi İllerde yapılacak?

20 Mart 2016 pazar günü 31 il merkezinde sınav yapılacak.İşte sınav yapılacak iller:

ADANA, ANKARA, ANTALYA, BURSA, DİYARBAKIR, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, İÇEL, İSTANBUL, İZMİR, KAYSERİ, KOCAELİ, KONYA, SAMSUN, SAKARYA, ŞANLIURFA, HATAY, MANİSA, BALIKESİR, KAHRAMANMARAŞ, VAN, AYDIN, DENİZLİ, TEKİRDAĞ, MARDİN, MALATYA, TRABZON, ORDU, ZONGULDAK, ELAZIĞ VE ÇORUM il sınav merkezlerinde yapılacaktır.


20 Mart 2016 Müdür Yardımcılığı Sınavı Soru ve Cevapları - İNDİRİN

2016 Yılı MEB Yönetici Atama Kılavuzu - 22 Mart 2016 tarihinde yayınlandı


Müdür Başyardımcılığına/yardımcılığına kimler başvurabilir?

Yazılı sınava, müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile başvurunun son günü itibariyle Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’ in 5 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilirler.

Bu Yönetmelik’in 7/c maddesinde; “Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak,” hükmü yer almaktadır.

Bu sürenin hesaplanmasında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmenlik, asker öğretmenlik, yıllık izin, hastalık izni ve aylıksız izinde geçen sürelerin tamamı değerlendirilir. Dört yıllık sürenin hesabında; sınava başvuru tarihinin son günü olan 17/02/2016 tarihi esas alınacaktır.

Söz konusu sınava; Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’ te belirtilen şartları taşımak kaydı ile yurt dışında öğretmen olarak görevli bulunanlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu kapsamında aylıksız izinli olanlar da başvuruda bulunabilirler.

Sınav Ücreti Kaç Lira?

a. Sınava girecek adaylar sınav ücreti olarak 80 TL’yi (seksen TL KDV dâhil), (25 Ocak - 17 Şubat 2016) tarihleri arasında MEB. Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla yatıracaktır.

b. Aday, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti ve benzeri gider ödemeyecektir.

c. Banka dekontu/ATM işlem fişinde adayın T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve katıldığı sınavın açık adı (2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınavı) bulunacaktır. ç. Sınav ücreti kesinlikle bankaya yatırılacak; mektup, elden veya EFT yoluyla sınav ücreti tahsil edilmeyecektir.

d. Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, başarılı olamayan adayların ödedikleri ücretler kesinlikle iade edilmeyecektir. Sınavlarda yanlış yatırılan ücretlerin iadeleri sınavın tamamlanmasından yaklaşık 4 hafta sonra tek yanlı olarak döner sermaye işletmesi tarafından adaylardan herhangi bir başvuru talep etmeksizin yapılmaktadır
Ücretler hangi bankaya yatırıldığı fark etmeksizin yalnızca Ziraat Bankası sistemleri aracılığı ile iade edilmektedir.

Müdür yardımcılığı sınav ücreti iade edilir mi?

Buna göre; adaylar herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden TC nüfus cüzdanı ile başvurmaları hâlinde iade işlemi gerçekleştirilebilir.
Aday, hangi sebeple olursa olsun sınava girmemişse ücret iade talebinde bulunamaz. Sadece idare tarafından sınavın iptal edildiği durumlarda adaya ücret iadesi yapılır.

Hangi Konudan Kaç Soru Sorulacak,Çıkacak?

Sınavda; Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin birinci fıkrası hükmüne göre konular ile puan ağırlıkları aşağıda belirtilmiştir. Adaylara eşit puan ağırlıklı toplam 100 adet çoktan seçmeli (5 seçenekli) soru sorulacaktır.

Sorular aşağıda belirtilen konulardan hazırlanacaktır:

20 Mart Müdür yardımcılığı konuları

Sınav Süresi kaç dakika olacak?

20 Mart 2016 pazar günü saat 14:00 da başlayacak "Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı"sınavı 110 dakika sürecek.

Sınavın değerlendirilmesi nasıl yapılacak?

Sınava giren tüm adaylar için değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, doğru cevaplar dikkate alınarak 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır ve başarı puanı hesaplamasında; [Puan=(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir. Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/sorular sınava giren tüm adaylar için doğru kabul edilerek değerlendirilecektir.

Sınav Sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

Sınav sonuçları 18/04/2016 tarihinde Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir.Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Burada yer verdiğimiz,cevabını aradığınız diğer konuları kılavuzda bulabilirsiniz.

Hangi durumlarda başvuru geçersiz sayılır?

a. Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle yapılmışsa,

b. Başvuruda aday bilgilerinde eksiklik, hata veya çelişki varsa,

c. Aday, sınav ücretini belirtilen sürede bankalardan birine yatırmamışsa,

ç. Başvuru işlemleri başvuru için belirtilen süre içinde (25 Ocak - 17 Şubat 2016) yapılmamışsa,

d. Yazılı sınava katılmak için elektronik ortamda yapılan başvuru, süresi içerisinde onaylanmamışsa,

e. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik hükümlerinde belirtilen usul ve esaslara uymuyorsa veya bu durum sonradan tespit edilmişse Adayın yazılı sınav başvurusu geçersiz sayılacaktır.

2016 Yılı MEB Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınavı Başvuru Kılavuzu (PDF) için TIKLAYINIZ

 

Ogretmenler.Com

Bu yazının tüm hakları Ogretmenler.com'a aittir. "www.pekiyi.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntıların hoş olmayacağını hele de eğitim sitelerine hiç yakışmayacağını belirtelim.

Son DüzenlenmeSalı, 22 Mart 2016 16:47
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar