Menu

 

1.Dönem TEOG’da mazeretliler daha avantajlı

1.Dönem TEOG’da mazeretliler daha avantajlı

Uzmanlara göre mazeret sınavlarına katılan öğrenciler daha avantajlı, çünkü genelde sorular kasımda yapılan TEOG ile benzer. Sadece matematik biraz daha zor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri için uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) mazeret sınavları 12-13 Aralık’ta yapıldı. 25-26 Kasım’da düzenlenen TEOG’a katılamayan 5 bin 163 öğrenci iki günde Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavına girdi. Her oturum 40 dakika sürdü ve öğrencilere 20’şer soru yöneltildi. Oturum aralarında ise yarımşar saat mola verildi. Sınavın ardından MEB’ininternet sitesinde yayınlanan soruları değerlendiren uzmanlara göre, mazeret sınavlarına katılan öğrenciler daha şanslı. Çünkü sorular kasım ayındaki TEOG sınavıyla benzer nitelikte. Sadece matematik biraz daha zor. Uzmanların yorumları şöyle:

SORULAR NET VE KOLAY

Türkçe: Kasım’da yapılan sınava göre sorular çok daha net ve kolay. Anlam ve dil bilgisi soruları, anlama becerisi kuvvetli öğrencilerin rahatça yapabileceği nitelikte. Hatalı soru yok. Mazerete giren öğrenciler daha şanslı.

KASIMDAKİ SINAVDAN DAHA ZOR

Matematik: Bol işlem gerektiren ve kasım ayındaki TEOG’dan biraz daha zor sorular var. İşlem yeteneği iyi olan öğrenciler daha başarılı olacak. Kasım’da yapılan sınav sorularını çözen öğrenci mazerette şanslıydı.

DOĞRU OKUYUP YORUMLAYAN İYİ PUAN ALIR

Din kültürü ve ahlak bilgisi: Kasım ayındaki TEOG sınavına göre daha seçici nitelikte sorular var. Hatalı soru yok. Daha çok anlamaya dayalı sorulara yer verilmiş. Doğru okuyan ve okuduğunu yorumlayan öğrenci iyi bir sonuç alabilir.

ÇELİŞKİLİ SORU YOK

Fen ve teknoloji: Çelişkili soru yok, anlaşılır bir test. Kasım ayındaki sınava katılmayıp, mazerete giren öğrenciler daha avantajlı. Çünkü mazeret sınavı soruları kasım ayındaki TEOG testleriyle çok benziyor. O testleri çözen öğrenci bu sınavda daha avantajlı oldu. A kitapçığındaki kalıtım sorusu ise ayırt edici nitelikte.

ATATÜRK’ÜN KİŞİLİK ÖZELLİĞİ SORULDU

T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük: Öğrencilerin kavram bilgisini ve yorum gücünü ölçen sorulardan oluşan net bir test. ‘Atatürk’ün kişilik özellikleri’ ile ilgili sorular ağırlıkta. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ ünitesinden ise kasım ayı sınavında iki soru çıkmıştı, mazerette sadece bir soru var. Kasım’daki TEOG’a göre daha kolay, tartışmalı soru yok.

KELİME BİLGİSİ GÜÇLÜ OLAN FARK YARATACAK

İngilizce: Sorular kazanımlara uygun olarak hazırlanmış ve bilgiyi daha net ölçüyor. Öğrencinin hem hedef yapıya hakim olması hem de okuduğunu çok iyi anlayarak doğru cevabı bulması bekleniyor. Eş anlamlı kelimeleri bilmek doğru cevabı bulmada avantaj sağlıyor. Hedef kelimelerin anlamını bilmeyenlerin sadece yorumla cevabı bulması çok zor. Kasım ayında yapılan TEOG daha zordu, mazeret sınavı İngilizce testi ise biraz daha beklenilen düzeyde sorulardan oluşuyor. / Önder ÖNDEŞ

Yasaklı bölgede taşımalı sınav

ÖTE yandan yaşanan terör olayları Güneydoğu Anadolu’daki bazı il ve ilçelerde TEOG mazeret sınavlarına katılacak öğrencileri de etkiledi. Diyarbakır ve Mardin’in sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı ilçelerinden bazılarında öğrenciler TEOG mazeret sınavları için, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından başka mahallelere taşındı. Bazı ilçelerde ise veliler, milli eğitim müdürlüklerini arayarak güvenlik endişesi nedeniyle çocuklarını mazeret sınavlarına göndermeyeceklerini bildirdi. İl ve ilçe milli eğitim müdülüklerinden alınan bilgiye göre TEOG mazeret sınavlarının ikinci günü şöyle geçti: Mardin’in Dargeçit ilçesinde 11 Aralık saat 18.00’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi, ilk gün TEOG mazeret sınavlarına katılması beklenen dört öğrenciyi veliler güvenlik sorunu nedeniyle göndermemişti. Dargeçit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, bu öğrencilerin ikinci gün sınavlarına da katılmadığını belirterek, “Tutunak tutuldu. Şimdi bu öğrencilerin Nusaybin’dekilerle birlikte belirlenecek tarihte sınava katılmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Diyabakır Sur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise mazeret sınavına yönelik, “Kasım ayındaki sınavlara katılmayan ve mazeret bildiren 10 öğrencimiz vardı. Bunlar da mazeret sınavlarına Yenişehir ilçesine taşınarak katıldı. Sınav sorunsuz yapıldı” dedi.

Mardin’in Nusaybin’de öğrenciler hem kasım ayındaki TEOG’a katılamamıştı, hem de mazeret sınavlarına giremediler. MEB, bu öğrencilerin daha sonra yapılacak telafi eğitimlerinden sonra TEOG’a alınacağını açıklamıştı.

HÜRRİYET

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar