Menu

 

2014 TEOG'a hazırlanırken konu artışına dikkat

TEOG sınavının 28-29 Nisan'da yapılacak ikinci aşamasına girecek 1 milyon 200 bin 8'inci sınıf öğrencisine uzmanların uyarısı var: Soru sorulacak konu sayısı artacak dikkat edin. Geriye dönük eksiklerinizi mutlaka kapatın

Bu yıl ilk kez düzenlenen iki aşamalı TEOG'un (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) son aşaması 28-29 Nisan günleri gerçekleştirilecek. İlki kasımda yapılan sınavın ikincisinde, öğrencileri nelerin beklediğini ve kalan süreyi verimli geçirmenin yollarını Bilfen Eğitim Kurumları uzmanları yorumladı.

"FEN VE TEKNOLOJİ"

Bilfen İlköğretim Kurumları Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı Yasemin Dündar, öğrencilerin kalan sürede kazanımları mutlaka tek tek yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi. Dündar, "Kasım sınavında öğrenciler; 'Hücre Bölünmesi' ve 'Kalıtım' ünitesinin tamamı ile 'Kuvvet ve Hareket' ünitesinin ilk konusu olan 'Sıvıların Kaldırma Kuvveti' bölümünden sorumlulardı. Girecekleri sınavda ise; 'Maddenin Yapısı ve Özellikleri', 'Ses', 'Maddenin Halleri ve Isı' ünitelerinin tamamından, 'Canlılar ve Enerji İlişkileri' ünitesinin ise 'Fotosentez ve Solunum' konularından sorumlu olacaklar. Sınavın ağırlıklı olarak 'Maddenin Halleri' ve 'Isı ünitesi' ile 'Ses'i kapsaması bekleniyor. Soruların deneysel ve yoruma dayalı sorulardan oluşmasını da öngörüyoruz. Grafik yorumlaması öne çıkabilir. Bu sınavda öğrencilerin sorumlu oldukları konu sayısı çok daha fazla. Bu nedenle eksik hissettikleri konuların üzerinde durmaları, yanlış yaptıkları sorulara ait kazanımları da mutlaka tekrar etmeleri öğreticileri başarıya götürecektir."

MATEMATİKTE KONU EKSİĞİ

Bilfen İlköğretim Kurumları Matematik Bölüm Başkanı Ali Keskin ise sınav için kalan kısa sürenin iyi planlanması gerektiğine dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu: "Konu tekrarı yapılmalı. Konu eksiği olmayan öğrenciler deneme sınavı yaparak ve soru çözerek konularını pekiştirmeli. İyi olduklarda soru çözmek yerine eksik oldukları konulara yönelmeleri ve bilgi açıklarını kapatmaları çok önemli." Türkçe Bölüm Başkanı Sündür Demirdağ da 2. Dönem TEOG ile ilgili öğrencilere şu tüyoları verdi:

TÜKÇE'DE SORU YELPAZESİ

"İlk sınavdaki gibi yine kazanımlarımızın tamamından soru bekliyoruz. Öğrenciler hem 'Dil Bilgisi' hem de "Anlam Bilgisi' konularını tekrarlamalı, farklı ve bol soru çözerek bilgilerini pekiştirmeliler. Birinci sınav sonrasında yaptığımız önemli tespitlerden biri sınav esnasında rahat olmanın sınav başarısını olumlu yönde etkilediği şeklindedir. Bu nedenle tüm öğrencilerimize sınava girerken kendilerinden ve bilgilerinden emin olmalarını tavsiye ediyoruz."

İNKİLAP TARİHİ'NDE 3 ÜNİTE

Bilfen İlköğretim Kurumları Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Havva Güneş: "İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde özellikle 3, 4. ve 5. ünite konularına daha ağırlık verilmesini tavsiye ediyoruz. Öğrencilerin daha önceki senelerde çıkmış olan sınav sorularını çözmelerini ve soru kaçırdıkları derslere yönelmelerini öneriyoruz."

'BU SINAV BİRAZ DAHA ZORLAYABİLİR'

Uğur Dershaneleri ... Turgay Polat, 2'nci sınavda öğrencilerin her iki dönemin konularından da sorumlu tutulacağını vurgulayarak "Bu sınav biraz daha zorlayabilir" dedi. Polat "Ancak Türkçe sınavı diğerlerine göre daha kolay olacaktır. Çünkü Türkçe birbiriyle ilişkili konuları içerir. Öğrencilerimizin bu süreçte hem dil bilgisi hem de anlam bilgisi konularının tekrarlarını yapmaları, farklı ve bol soru çözümü yaparak bilgilerini pekiştirmeleri gerekiyor. Deneme çözümü yapmaları, sınavda zaman yönetimi açısından da faydalı olacaktır" diye konuştu.

'DÖNEM MATEMATİĞİ GEOMETRİ AĞIRLIKLI'

Eğitim koçu Mahmut Tatar ise ikinci dönem Matematiğinin konular itibariyle daha çok geometri konularını kapsadığını, kalan 2 haftalık süre içinde öğrencilerin bunu dikkate alarak ancak diğer konuları da unutmadan bol bol soru çözmelerini önerdi.

KİTAPÇIK DEĞİL KaĞIT

TEOG'da kopya çekilmesini engellemek için sınavlar iki ayrı formda oluşturulacak. Sorular sınav bitiminde öğrenciye verilecek. Sınav başladıktan sonraki 15 dakika içinde öğrenci içeri alınacak. Özürlü gelmeyenin telafi hakkı olacak.

YAŞAR ÖZAY-SABAH

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar