Menu

 

TEOG Sınavında Türkçe’de fiilimsi soruları zorladı

TEOG Sınavında Türkçe’de fiilimsi soruları zorladı
Ortaokul 8’inci sınıflarda eğitim alan 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin iyi bir liseye girmek için yarıştığı TEOG maratonunun ilk günü bitti. İstanbul Ataköy’deki Emlak Kredi Bankası Ortaokulu öğrencileri ilk oturum olan Türkçe sınavının ardından çok zorlanmadıklarını ancak 1-2 fiilimsi sorusunun biraz uğraştırdığını söyledi. Okul yönetimi ise öğrencilere küçük atıştırmalıklar hazırlayarak onları rahatlatmaya çalıştı.
 
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen ortak sınavların ilk günü sona erdi. 25 Kasım Çarşamba gününün ilk oturumu Türkçe oldu. Öğrenciler sabah 08.00’den itibaren okul önlerine gelmeye başladı. Bazı öğrencilere ailelerinin de eşlik ettiği görüldü. Toplam 725 öğrencisi olan İstanbul Ataköy’deki Emlak Kredi Bankası Ortaokulu’nda ise 106 öğrenci sınavlara girdi. Okul bahçesinde bir süre aileleriyle bekleyen öğrenciler saat 08.30’dan itibaren içeri alındı. Görevli öğretmen, öğrencilere heyecanlanmamaları gerektiğini söyledi. Son hatırlatmaları yaptıktan sonra öğrenciler Türkçe sınavına girmek için sınıflara alındı. Sınıflarda da görevli öğretmenlerin sınav kuralları ile ilgili uyarıları devam etti.

“YERİM SENİ TEOG”

Okul yetkilileri, 8’inci sınıf öğrencilerinin yaklaşık yüzde 70’inin okul kurslarına katıldığını, bir sorun yaşanmadığını ve rehberlik servisinin de dönemin başından bu yana aileler ve öğrencilerle iletişim içinde olduğunu söyledi. Rehberlik servisinin öğrencileri rahatlatmak için küçük etkinlikler düzenlediğini de belirttiler. Bu etkinliklerden biri de sınav günü öğrencilere ikram edilmek için hazırlanan ve üzerinde “Yerim Seni TEOG” yazan küçük atışkırmalıklar oldu. Türkçe sınavından önce bu atıştırmalıklara pek ilgi göstermeyen öğrencilerin, ilk oturumun ardından verilen yarım saatlik molada masadaki atıştırmalık tatlıları bitirdiği de gözlendi.

Herhangi bir sorunun yaşanmadığı okulda saat 09.00’da zil çaldığında TEOG’un ilk oturumu da başlamış oldu. Toplam 40 dakikada 20 soruya cevap veren öğrencilerin ilk yorumları sınavın kolay olduğu yönündeydi. Ancak bazıları 1-2 fiilimsi sorusunda zorlandıklarını söylediler.

SORULARI GÖRÜNCE RAHATLADIM

Türkçe sınavının bitmesine 10 dakika kala salondan ilk çıkan öğrenci Berke Akyüzlü, “Türkçe sınavı kolaydı. En kolay soru tipi de paragraf soruları idi. Söylendiği gibi korkulacak bir yanı yok yani” yorumunu yaptı.  TEOG’a hazırlanırken sosyal aktivitelere ve özel ilgi alanı olan basketbol oynamaya devam ettiğini belirten Berke Akyüzlü, “Her gün test çözdüm, özel etüt merkezine ve okulda açılan kursa gittim. Hedefim Nüket Ercan Hukuk ve Adalet Meslek Lisesi’ne girmek. Son günlerde çok az heyecanlandım ama soruları gördükten sonra rahatladım. Birinci dönem sınavında konular az olduğu için biraz daha rahatız. İkinci dönem sınavlarının buna göre daha zor olacağını düşünüyorum fakat düzenli çalışmaya devam edeceğim. TEOG’a hazırlanırken sosyal aktivitelerden ve basketboldan taviz verdiğimi söyleyemem. Düzenli çalıştığım için onlara ara vermedim” diye konuştu.

Annesi Deniz Aynur ise, oğlunun son günlerde biraz heyecanlı olduğunu belirterek, “Ben çalışıyorum fakat son haftayı birlikte geçirmek için izin aldım. Birlikte dışarı çıktık, gezip dolaştık, ne istiyorsa onu yapmaya çalıştım. Hiç strese girip ders çalışmayı barıktığı dönemler olmadı. Genelde rahattı. Zaten düzenli çalıştığı için başarılı olacağını düşünüyorum” dedi.

Diğer öğrenciler ise Türkçe sınavını şöyle değerlendirdi:

SON GÜNLERDE HEYECANLANDIM

Helin Gökalp: Türkçe sınavı kolaydı, zorlanmadım. Fiilimsi konusundan 1-2 soru biraz zorladı ama yaptım. Hazırlık aşamasında strese girmemek için sınavın zor olacağını düşünmemeye çalıştım. Son günlerde biraz heyecan vardı ancak şimdi daha iyi hissediyorum. Hazırlık için etüt merkezine de gittim, evde sürekli test çözdüm.

HEDEFİM GALATASARAY LİSESİ

Batuhan Şaban: Türkçe sınavı benim için kolay geçti. 40 dakikanın hepsini kullandım. Soruları bitirdikten sonra cevapları iki kere kontrol ettim. Galatasaray Lisesi’ne gitmek istiyorum. Ama matematik sınavından biraz korkuyorum. O yüzden heyecanlıyım. Antrenör olmak istiyorum, hazırlanırken antrenmanlara devam ettim. İki ay sonra bir sınava gireceğim, ondan sonra antrenmanlara ara vereceğim zaten. O dönemde nisan ayındaki sınava daha sıkı çalışacağım.

FEDAKARLIK ETMEDİM

Son DüzenlenmeÇarşamba, 25 Kasım 2015 17:45
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar