Menu

 

Sınava geç gelen öğretmene görev verilmeyecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, liseye geçiş sınavları öncesi genelge yayımladı: Sınava geç gelen öğretmen sınav ücreti alamayacak. Sonraki sınavlarda da görev verilmeyecek

Ortaokul öğrencilerinin katılacağı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının ikincisi 28-29 Nisan'da yapılacak. 1.2 milyon öğrencinin liseye geçiş merkezi sınavında öğrenciler 28 Nisan'da Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak bilgisi derslerinden yazılı sınav olacak. 29 Nisan'da ise Fen-Teknoloji, TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden yazılı olacaklar. Sınavla ilgili yayınlanan genelgeye göre, ailesi mevsimlik işçi olan öğrenciler bulundukları ilçedeki yedek salonda, evde veya hastanede sınava girecekler. Tutuklu ve hükümlü öğrenciler cezaevlerinde sınava girecek. Sınava geç gelen öğretmene ücret ve yeni bir görev verilmeyecek. Genelgeyle sınavda görevli bazı öğretmenlerin olası sınavı sabote etme girişimlerine karşı da önlemler alındı.

PARALEL ÖĞRETMEN ÖNLEMİ

Sınavın uygulanmasında sorun yaşanmaması için salon görevlisi olarak yeterince asıl ve yedek öğretmen görevlendirilecek. Zamanında görevine gelmeyen öğretmene ücret ödemesi yapılmayacak ve bu öğretmenler sonraki sınavlarda görevlendirilmeyecek.

SINAV ARALARINDA REHBER ÖĞRETMEN

Sınava gelmeyen öğretmenler için yedek öğretmenler görevlendirilecek. Öğrenciler kendi okullarında sınava girecek. Görevli öğretmenler ise kendi okullarının dışındaki okullarda görevlendirilecek. Yazılısı yapılan derslerle öğretmen branşları da aynı olamayacak. Her bir ders sınavı sonrasında öğrencilere verilen 30 dakikalık dinlenme sürelerince okuldaki yedek öğretmenler öğrencilere rehberlik edecek. 5 Mart 2014'ten sonra okullar arası nakil geçiş yapan öğrenciler nakil oldukları okulda yedek sınav evrakı ile sınava girecekler. Ayrıca tutuklu ve hükümlü durumda olan öğrencilere Cumhuriyet Savcılıklarınca belirlenecek yerde güvenlik tedbirleri alınarak sınav yapılacak.

OTİSTİK ÖĞRENCİLER MUAF

Özel eğitim uygulamaları okullarında özel eğitim sınıflarında öğrenim gören orta veya ağır zihinsel engelli öğrenciler ile ağır otistik olan öğrenciler ortak sınavlardan muaf olacaklar. Engelli öğrenciler için tedbirler alınacak. Kodlayıcı ve okuyucu öğretmenler, öğrencinin engeli dikkate alınarak, matematik dili okumayı bilen ve öğrencinin okuduğu yabancı dile uygun alanlardan seçilecek. Devamsızlığı 90 gün ve üzeri olan öğrenciler istedikleri takdirde yedek salonlarda sınava girecekler.

SABAH

Son DüzenlenmePazartesi, 14 Nisan 2014 10:03
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar