Menu

 

TEOG 1.Merkezi ortak yazılılar 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak

TEOG 1.Merkezi ortak yazılılar 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak

İlk dönem TEOG sınavlarına 1 hafta kaldı. Geçen yıl bazıları TEOG’un 4, bazıları tüm sınavlarını kullanan özel okulların öğrenci kabullerinde bu yıl değişiklik yok. Kolejler yine TEOG sınav sonuçlarına bakacak

Sonuçları liselere geçişte kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının ilk dönemini oluşturan 6 sınavı 25 ve 26 Kasım’da gerçekleştirilecek. Bu sınava sağlık başka olmak üzere çeşitli nedenlerle giremeyen öğrenciler 12 ve 13 Aralık tarihlerinde de mazeret sınavlarına katılacak. İkinci dönemde yapılacak 6 sınavın ardından öğrencilerin yerleştirme puanları 6., 7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının eklenmesiyle hesaplanacak. TEOG sınavlarının yüzde 70, okul notlarının da yüzde 30 etki yaptığı yerleştirme puanları başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere TEOG yerleştirme puanıyla öğrenci alan okulları tercih etmek için kullanılacak.

Öğrencilerini TEOG sınavlarının bazılarına ya da tümüne göre alan, kiminin okul notlarını dikkate aldığı kiminin de almadığı özel okulların öğrenci kabullerinde bu yıl değişiklik olmayacak. Kolejler öğrencilerini geçen yıl onaylattıkları yönetmeliklerine göre alacak.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Özel Okullar Kayıt Komisyonu’nca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde öğrenci kayıt kabulleriyle ilgili bir değişiklik olmadığı hatırlatılarak, “Şu ana kadar üye okullarımızdan öğrenci kayıt kabulleriyle ilgili yönetmelik değişikliği teklifleri olduğuna dair bir bilgi de gelmediğinden, bu şartlar altında özel okullar, 2016-2017 öğretim yılı için geçen yıl hangi yöntemi uyguladılarsa aynı yöntemle öğrenci kabulü yapacaklar” denildi.

KENDİ PUANLARINI AÇIKLAYACAKLAR

Yabancı özel liseler ile özel okullar öğrencilerini kendileri seçecek. Bu okullar genel olarak TEOG sınavlarından 4’ünü kullanacak ama aralarında tüm sınavları ve okul puanlarını kullanacaklar da olacak. Her birinin puan hesaplaması da puanları da farklı olacak. Yabancı ve Türk özel okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Okullar puanlarını açıkladıktan sonra önkayıt ve kesin kayıt yöntemiyle öğrenci alacak.

HANGİ DERSLER VAR?

Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi.

DEVLET OKULLARI ‘YEP’ DİYECEK

Anadolu ve fen liseleri başta olmak üzere devlete ait tüm liselere TEOG Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alınacak. Bu puan hesaplamasında 6 dersten yapılan toplam 12 sınav sonucu yüzde 70, 3 yıllık okul notları da yüzde 30 etkili olacak. YEP, 500 tam puan üzerinden açıklanacak. Bu okullara tercih listesi hazırlanılarak merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacak. Bazı özel okullar da hem YEP’i hem de merkezi yerleştirmeyi kullanacak. Yani bu özel okullardan birine girmeyi düşünüyorsanız o zaman tercih listesinde yer vereceksiniz. Tercih listesine bu yıl 25 okul yazılacak. Okul türü ve il sınırlaması olmayacak.

SINAV PUANLARI DİKKATE ALINACAK

BAŞTA Amerikan Robert Lisesi olmak üzere Üsküdar, Tarsus, İzmir Amerikan ile Fransız liseleri TEOG’un Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak, okul notlarını dikkate almayacak. Robert’te ilk sınav yüzde 30, ikinciler yüzde 70 etkili olacak ve en yüksek puanı 1000 olacak.

5’i İstanbul’da biri de İzmir’de olan Fransız liseleri Saint Joseph, Notre Dame De Sion, Sainte Pulcherie, Saint Michel, Saint Benoit ve İzmir Saint Joseph Fransız liseleri de okul notunu dikkate almayacak ve iki dönem sınavları yüzde 50 etkili olacak. En yüksek puanları 900 olacak. Üsküdar, Tarsus ve İzmir Amerikan liseleri için de okul notu önemli değil. Her iki dönem sınavlarının etkisi yüzde 50. Puanını ise 400 üzerinden açıklayacak. Alman Lisesi de 4 dersin sonucuna bakacak ancak İnkılap Tarihi yerine Yabancı Dil sınavını kullanacak. Okul notlarını dikkate almayacak. Puanını 900 üzerinden açıklayacak.

TÜM SINAVLAR VE OKUL NOTLARI ETKİLİ

Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İtalyan Lisesi ve Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu ise Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olmak üzere 6 dersten yapılan toplam 12 TEOG sınav sonuçlarını kullanacak. Okul notlarını da dikkate alacak. Bu okullar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alacak. Bu puan 500 tam puan üzerinden açıklanacak.

TGRT HABER

Son DüzenlenmePerşembe, 19 Kasım 2015 22:48
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar