Menu

 

Performans görevleri değerlendiriliyor

Öğretim programlarının uygulamaya geçirilmesi ile kullanılmaya başlanan performans görevlerinin alanda uygulanmasında karşılaşılan sorunların çözümü amacıyla Türkiye'nin farklı illerinden maarif müfettişleri, sınıf ve branş öğretmenleri, öğrenciler, veliler ve Genel Müdürlüğümüz personelinin katılımı ile bir çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK, değerlendirme sürecinde, öğrencileri sınıflayan, sıralayan, kategorilere ayıran, başarılı ya da başarısız olarak etiketleyen ve başarısızları kendine göre "eğitim zâyiatı" olarak tanımlayarak insan kaynaklarını israf eden, pozitivist yaklaşım ve onun sistemdeki unsurlarının terk edilmesi gerektiği açıktır. Ayrıca çoktan seçmeli merkezi sınavlar yerine yeterlilik temelli, sürece dayalı, öğrenme çıktılarına odaklanan ve çoklu değerlendirmeyi merkeze alan bir sistemin ön plana çıkarılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Milli eğitim bakanı Nabi AVCI geçtiğimiz günlerde performans ödevlerinin kaldırılacağını belirterek, "Merak etmeyin yeğeninizin, çocuklarınızın, kuzenlerinizin ödevlerini yapmaktan sizi kurtaracağız" diye konuşmuştu.

Kaynak: MEB

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar