Menu

 

Öğretmen atamaları da, durduruldu mu?

Öğretmen atamaları da, durduruldu mu?

Atamaları durduran Başbakanlık Genelgesine göre, öğretmen atamaları durduruldu mu?

Bugün yayımlanan, 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi tüm kamuyu etkilemiştir.

Zira bir kaç istisna dışında neredeyse tüm atamalar durdurulmuştur.

Genelgede, "Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre merkezi yerleştirme sonucunda yapılacak atamalar"ın, durdurma işleminden istisna tutulduğu yazılmıştır.

KPSS PUANIYLA ÖĞRETMEN ATAMALARI

37 bin öğretmen atamasının bu kapsama girip girmediği konusunda şunları söyleyebiliriz: Öğretmen atamaları, KPSS puan ve tercih üstünlüğüne göre yapılmaktadır. Bu atamalarda idarenin takdir hakkı bulunmamaktadır. 300 bine yakın adayın beklediği bir atamada, tekrardan izin almak tüm süreciuzatabilecektir. Bu nedenle, Başbakanlık Genelgesinde, her ne kadar sadece ÖSYM tarafından yürütülen merkezi yerleştirme işlemlerinin istisna olduğunu belirtmiş ise, öğretmen atamalarının da bu kapsamda değerlendirilmesinde, yani Başbakanlıktan izin alınmaksızın yapılmasında, bir beis bulunmamaktadır.

MEMUR OLUP ÖĞRETMENLİĞE BAŞVURACAKLAR

Burada bir diğer konu da, memur olup KPSS puanıyla öğretmen atamalarına başvuracakların sorunudur. Bilindiği üzere, öğretmen atama kılavuzlarında yer alan açıklama gereğince, kurumlarından muvafakat alan memur statüsündeki öğretmen adayları, öğretmen atamalarına başvurabilmekte idi. Bu durumdakilerin atamalarının da yukarıdaki kapsama girip girmeyeceği kurumdan kuruma farklı olacaktır. Örneğin bir belediye Genelgeyi gerekçe gösterip nakil işlemine muvafakat vermez iken, başka bir kurum, "Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre merkezi yerleştirme sonucunda yapılacak atamalar," ifadesini geniş yorumlayıp nakil işlemine muvafakat verebilecektir. Bize göre, ifadenin geniş yorumlanmasında kamusal yarar bulunmaktadır. Ancak, bu hususun genelgede unutulmuş olması bir çok kişiyi mağdur edebilecektir.

Devlet Personel Başkanlığının bu konuda adayları rahatlatan resmi bir açıklama yapmasında fayda bulunmaktadır.

Kaynak:Memurlar.net

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar