Menu

 

TEOG Nakil Kontenjanları Anlık Değişebiliyor

TEOG Nakil Kontenjanları Anlık Değişebiliyor

2015 TEOG 2.Nakil Başvurularında buna dikkat! 

MEB,14 Ağustos tarihli yerleştirme ve 24 Ağustos'ta yapılan 1.yerleştirmeye göre nakil sonuçlarına göre kontenjanları güncelledi.

Ancak burada nakil düşünen öğrencilerin-velilerin dikkat etmeleri gereken bir husus var.

O da şu:Mesela A okulunun kontenjanını çarşamba günü nakil isteyecek bir öğrenci sıfır (0) gördü diyelim.Öğrenci buna bakıp bu hafta başvuru yapmanın bir anlamı yok zaten kontenjan 0 diyebilir.Halbu ki bu yanlış.Çünkü kontenjan sıfır (0) olsa bile başvuru yapabiliyor.Bir de MEB kontenjan sayfasında şu şekilde bir uyarıda bulunmuş:"İlgili makam oluruna göre özel okullara nakil geçişleri sürekli açık olduğu için boş kontenjan değerleri ayrılan öğrencilerden dolayı anlık değişebilir."

Altını çizdiğimiz konu önemli.Öyleyse nakil isteyecekler mutlaka boş kontenjanlar sayfasını çok iyi takip etmeleri gerekiyor.

TEOG 2.NAKİL İÇİN BOŞ KONTENJAN SAYFASI

Kontenjan sayfasındaki bir okulun taban puanı,24 Ağustos 2015 tarihli 1. yerleştirmeye esas nakil başvurusu yerleştirme sonuçlarına göre tercihe son yerleşen öğrencinin puanı,bunu da hatırlatalım.

Zaten bu bilgiler o sayfada var,ancak gözden kaçabilir diye belirtelim istedik.

TEOG LİSE NAKİLLERİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR:

TÜMÜNE KATILABİLİRSİNİZ: İlk nakil uygulamasına katılan, ikinci ve üçüncü nakillere de katılabilir. Nakil uygulamasında bir okula yerleşmiş olsanız da ikinci ve üçüncüye katılma hakkınız var. Her nakilde 3 okul tercih edebileceksiniz.

KAYDINIZ OTOMATİK OLACAK: Her nakil döneminde bir okula yerleştiğinizde önceki okulunuzdaki kaydınız yeni yerleştiğiniz okula geçecek. Eski okula dönme şansınız olmayacak.

BOŞ KONTENJAN ARANMAYACAK: Nakil uygulamasında okullarınızı seçerken boş kontenjan şartı olmayacak. Okulda boş kontenjan görünmese de tercih yapabileceksiniz.

ORTAOKULDAN ONAYLATIN: Nakil için tercih yaptıktan sonra bu işleminizi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatmanızgerekiyor.

HANGİ DÖNEMLERDE YAPILACAK? Nakillerde 2.tur 24-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak, sonuçlar 31 Ağustos'ta açıklanacak. Son ve 3.nakil başvuruları 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında alınacak, sonuçlar 7 Eylül'de açıklanacak.

SON NAKİL AÇIK LİSEYE: 3 dönemlik il, ilçe ve okul türü sınırlaması bulunmayan bu nakiller bittiğinde 7-10 Eylül tarihleri arasında açık lisedeki öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarınca boş kalan kontenjanlar için nakil yapılacak.

ÖZEL OKULA NAKİL: Özel okullara devletten nakiller için tercih listesi hazırlanmayacak. Okullar boş kontenjanlarına açılana dek öğrenci alabilecek. Özelden devlete geçmek isteyen ise nakil uygulamasına katılıp tercih yapabilece

Ogretmenler.Com

Son DüzenlenmePazartesi, 07 Eylül 2015 07:12
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar