Menu

 

31 Martta öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi?

Milli eğitim bakanı Nabi AVCI'nın 30 Martta yapılacak 2014 yerel seçimlerinden sonra sınıfların yeniden eski haline getirilmesi için bir günlük süre gerektiğini,bu nedenle okulların 31 Martta tatil olacağını açıklaması üzerine o günkü ek dersin verilip verilmeyeceği sorusu sorulmaya başlandı.

2009 seçimlerinde aynı durum yaşanmış,bazı sendikalar o gün için ek dersin ödenmeyeceğini ve mağduriyet yaşanacağını belirtmesi üzerine hem dönemin milli eğitim bakanı Hüseyin ÇELİK hem de devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından ek dersin ödeneceği yönünde yapılan açıklamalarla tartışmaya son nokta konulmuş ve ek ders ödenmişti.

Buradan yola çıkarak aynı durumun yaşanacağı bu seçimlerde de ek dersin ödeneceği aşikardır.

O dönemde yapılan açıklamalar

BASIN AÇIKLAMASI (28.03.2009)

30 Mart 2009 Pazartesi Günü, okulların tatil edilmesi ve öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmesine ilişkin olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Bilindiği üzere Bakanlığımız tarafından daha önce alınan bir kararla 29 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nden dolayı 30 Mart 2009 Pazartesi günü okullar tatil edilmiştir.

Okulların tatil edilmesiyle birlikte öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmeyeceğine ilişkin eğitim alanında faaliyet gösteren bazı sendikalar tarafından çeşitli iddialarda bulunulmuştur. Söz konusu iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla öğretmenlerin ek ders ücretlerini tam olarak alabilmeleri amacıyla ilk yapılacak Bakanlar Kurulu'nda konuyla ilgili olarak karar alınacaktır. Bu sayede öğretmenlerin okulların seçimler sebebiyle tatil olmasından kaynaklanabilecek hak kayıplarının önüne geçilecektir.

Başta büyük bir fedekarlıkla görevlerini sürdürün öğretmenlerimiz olmak üzere kamuoyunun söz konusu sendikaların iddialarına itibar etmemelerini diliyoruz.

Saygılarımızla...

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Cemil Çiçek'in Açıklaması

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, öğretmenlerin, yerel seçim nedeniyle okulların pazartesi günü tatil edilmesinden dolayı 'haftalık ek ders ücretlerini alamayacakları' yönünde açıklamalarda bulunulduğunu anımsatarak, 'Bu kesinlikle yanlıştır. Öğretmenler ek ders ücretlerini alacaklar' dedi.

Çiçek, öğretmenlerin yerel seçimler dolayısıyla mağdur edilmeyeceğini bildirdi.

Bazı sendikaların okulların pazartesi günü tatil edilmesi nedeniyle ''öğretmenlerin haftalık ek ders ücretlerini alamayacağı'' yönündeki açıklamasının ''kafa karıştırıcı'' olduğunu ifade eden Çiçek, ''Bu kesinlikle yanlıştır. Öğretmenler ek ders ücretlerini alacaklar'' diye konuştu.

Cemil Çiçek, öğretmenlerin bir önceki hafta olduğu gibi seçim sonrasındaki hafta da ek ders ücretlerini almaya devam edeceklerini kaydetti.

Kaynak: Egitimhane

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar