Menu

 

2015 TEOG 1.Nakil Sonuçları Açıklanıyor,2.Nakiller Başlıyor

2015 TEOG 1.Nakil Sonuçları Açıklanıyor,2.Nakiller Başlıyor

2015 TEOG 2.Nakil Kontenjan Bilgileri  (TIKLAYINIZ)


 

2015 TEOG 1.Nakil Sonuçları


 

TEOG nakillerinde 2.tur başlıyor

Yerleştikleri okullarından memnun olmayan, özel okuldan devlete geçmek isteyen ve açık liseye zorunlu kaydedilen öğrencilerin katıldığı TEOG yerleştirmeleri için yapılan nakil uygulamasında ikinci tur bugün başlıyor.Geçtiğimiz hafta,17-21 Ağustos 2015 tarihlerinde alınan ilk nakil uygulamasının sonuçları da bugün açıklanıyor.

Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirme sonuçlarına göre istediği okula yerleşemeyen ve açık liseye otomatikman kaydı yapılanlar ile özel okuldan devlete geçmek isteyen öğrencilerin katılacağı nakil uygulamasının ilk turunun sonuçları bugün açıklanıyor. İkinci tur başvuruları da bugün başlıyor. İkinci tur nakil tercihleri için süre 28 Ağustos'a kadar sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıkladığı yerleştirme sonuçlarına göre okullarda çoğu imam hatip liselerinde olmak üzere 248 bin 908 kontenjan boş kaldı. 71 bin 373 öğrenci tercihlerine yerleşemediği için otomatikman açık liseye kaydedildi. Bu öğrencilerle birlikte tercihte bulunmayan ve herhangi bir özel öğretim kurumuna kaydını yaptırmayanlarla birlikte yaklaşık 200 bin öğrenci de açık liseye yerleştirildi.

Bugün ise 3 kez yapılacak nakil uygulamasının ikinci turu başlıyor ve ilk nakil uygulamasına katılan öğrencilerin sonuçları açıklanıyor. Nakillerle ilgili sorularınızın yanıtları şöyle:

TÜMÜNE KATILABİLİRSİNİZ: İlk nakil uygulamasına katılan, ikinci ve üçüncü nakillere de katılabilir. Nakil uygulamasında bir okula yerleşmiş olsanız da ikinci ve üçüncüye katılma hakkınız var. Her nakilde 3 okul tercih edebileceksiniz.

KAYDINIZ OTOMATİK OLACAK: Her nakil döneminde bir okula yerleştiğinizde önceki okulunuzdaki kaydınız yeni yerleştiğiniz okula geçecek. Eski okula dönme şansınız olmayacak.

BOŞ KONTENJAN ARANMAYACAK: Nakil uygulamasında okullarınızı seçerken boş kontenjan şartı olmayacak. Okulda boş kontenjan görünmese de tercih yapabileceksiniz.

ORTAOKULDAN ONAYLATIN: Nakil için tercih yaptıktan sonra bu işleminizi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatmanız gerekiyor.

HANGİ DÖNEMLERDE YAPILACAK? Nakillerde 2.tur 24-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak, sonuçlar 31 Ağustos'ta açıklanacak. Son ve 3.nakil başvuruları 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında alınacak, sonuçlar 7 Eylül'de açıklanacak.

SON NAKİL AÇIK LİSEYE: 3 dönemlik il, ilçe ve okul türü sınırlaması bulunmayan bu nakiller bittiğinde 7-10 Eylül tarihleri arasında açık lisedeki öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarınca boş kalan kontenjanlar için nakil yapılacak.

ÖZEL OKULA NAKİL: Özel okullara devletten nakiller için tercih listesi hazırlanmayacak. Okullar boş kontenjanlarına açılana dek öğrenci alabilecek. Özelden devlete geçmek isteyen ise nakil uygulamasına katılıp tercih yapabilecek.

TEOG 1.nakillerden sonra MEB Okulların kontenjanlarını güncellemiş olacak.Güncel kontenjan bilgileri için boş kalan kontenjanlara http://sinavlar.gov.tr/kontenjan.aspx adresinden bakabilirsiniz

Ancak sonuçlar açıklanıncaya kadar kontenjan sayfasında;

"2015 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması, 17-21 Aðustos 2015 (1.Hafta) tarihli yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları bittiğinden dolayı tercih listeleri kapatılmıştır.24-28 Ağustos 2015 (2.Hafta) tarihli yeni başvuru açıldığında tekrar ilan edilecektir." uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

 

2015 Yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasında 1. Yerleştirmeye Esas Nakil Sonuçları (24.08.2015) için TIKLAYINIZ

 

Habertürk

Son DüzenlenmePazartesi, 07 Eylül 2015 07:11
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar