Menu

 

Öğretmenlere rotasyon bu yıl uygulanacak mı?

Öğretmenlere rotasyon bu yıl uygulanacak mı?

MEB,Öğretmenlere rotasyonu iptal etti  (4 Ağustos 2015)


 

Öğretmenlere rotasyon bu yıl uygulanacak mı? Uygulanmayacak mı?

Sevgili okur; temcit pilavı gibi yine “rotasyon” mu der gibi olduğun kulaklarımda çınlıyor. Fakat ne yaparsınız ki, maalesef yine “Öğretmene rotasyon” konusunu haftanın bu ilk günü yazı konusu yapmak zorunda kaldık. Bu iş nerede ise yılan hikâyesine dönüşmek üzere. Bu köşede daha yönetmelik yayınlanmadan önce, öğretmenlerin uzun süre aynı kurumda görev yapmalarının mahsurlarından söz ettik. Bu anlamda rotasyonun yeni kurumlarda yenilenmeye, farklı ortamlarda çalışmanın öğretmene farklı tecrübeler kazandıracağına ve sonuçta eğitim-öğretim açısından faydalı olacağına dair yazılar kaleme aldık.

17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile “Öğretmene rotasyon” somut hâle gelmiş oldu. Fakat gün ola harman ola, vakit hiç durmadan ilerledi. Yönetmeliğe göre rotasyon 8 yıl olarak uygulanacaktı. Fakat öğretmenlere kademeli bir geçiş olarak 2015-2016 yılı 12 yıl ve devamındaki her yıl 1’er yıl azaltılarak uygulanacaktı.

Bu durumda olan öğretmenlerin büyük bir kısmı il içi tayin isteğinde bulundu. Emekliliği hak etmiş öğretmenlerin bir kısmı ise artık yeter diyerek, emeklilik dilekçesini vererek emekliliğe hazırlandı. Bu arada 7 Haziran 2015 Genel seçimleri gerçekleşti. Seçimler sonrası oluşan tabloda, öğretmenlerin beklemede olanları rotasyonun uygulanmayacağı yönünde umutlandı. Bu arada daha önceden rotasyonun uygulanmasının faydalı olacağı yönünde fikir beyan eden sivil toplum kuruluşları da, rotasyonun uygulanmasının mahsurlarından söz eder oldular. Nasrettin Hoca olsa idi tam bu noktada, “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.” derdi.

MEB, flu ortamda oluşan bu kaosa son noktayı; 04/07/2015 tarihli ve 29406 sayılı Resmî Gazetede yönetmelikte yaptığı değişiklikle “Öğretmene rotasyon” haberlerine son noktayı koydu. Son değişikliğe göre, “Aynı Yönetmeliğin 48 inci maddesinde geçen “8” ibareleri “12” olarak değiştirilmiştir.2014-2015 öğretim yılında 15 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.”

Evet sevgili öğretmenler, buradan da anlaşılacağı üzere öğretmene rotasyon var. Rotasyon artık 12 yıl olarak kesinleşmiştir. Yönetmelikte belirtilen takvime göre de uygulanacaktır. Kum saati durmadan çalışıyor. Yönetmeliğe göre il içi tayinler yapıldı; il dışı tayinler gerçekleştirildi. (Hatta il dışı tayini çıkanlara iptal etme hakkı da verildi.) Geriye sadece özür grubu öğretmen atamaları kaldı. MEB, öğretmen rotasyonunu takvimi fazla geçirmeden, bence öğretmenlerin özür grubu atamalarından önce gerçekleştirmelidir. Görünen o ki, başlıktaki sorumuzun cevabı da bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere açık ve seçik olarak belli oluyor. Bu yıl öğretmene rotasyon uygulanacak. 

Yaz tatili devam ededursun, konuyla ilgili öğretmenlerin kendilerini ilgilendiren bu konuyu yakından takip etmeleri ve ilgilenmeleri gerekmektedir. Herşeye rağmen hepinize iyi tatiller. Kalın sağlıcakla. (06.07.2015)

EKREM AYTAR

Son DüzenlenmeÇarşamba, 05 Ağustos 2015 05:54
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar