Menu

 

MEB Yönetici Görevlendirmede Kaos Özel

MEB Yönetici Görevlendirmede Kaos

Yaklaşık 1 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirmelerine ilişkin mevzuat düzenlemesi yaptığında, bir köşe yazısı yazarak bakanlığı uyarıda bulunmuştum. "....yönetici görevlendirme yönetmeliği yayımlandı. Bu yazımda yönetmelikte yapılan bazı teknik hatalar konusunda uyarıda bulunacağım. Bu hatalar düzeltilmez ise dava edilmesi halinde mahkemelerden iptal kararları çıkması kaçınılmaz." demiştim. Yazıda iki temel teknik hata konusunu özellikle ele almıştım. Bunlardan birisi kurum yöneticilerine not verecek öğretmenlerin en az 6 ay çalışma şartı olmasına rağmen, şube müdürü ve ilçe milli eğitim müdüründe bu şartın konulmamış olmasıydı. ikincisi ise performans belirlemede kullanılan EK:1 olarak yer alan ölçeğin sadece 1 ve 0 şeklindeki düzenlemesinin tutum ölçmeye uygun olmadığı idi.

Yazımın sonucunda Bakanlığa şu tavsiyelerde bulunmuştum: 

Bu teknik hataların çözümü kolay. Ne yapılmalı? 

1. Ek-1’deki kriterlerin her birine 5 veya 10 luk sistemde not verilir. Elde edilen puan toplamı en sonunda 100’lük sisteme çevrilir. Böylece tutum ölçmeye uygun hale getirilir. 

2. Kriterlerde birden fazla davranış içerecek ifadeler iptal edilerek yeniden düzenlenir. 

3. Milli eğitim müdürlüğü yöneticileri açısından da okul müdürlerine not verme için en az 6 ay çalışma şartı getirilir. 

4. Bu değişiklikler takvimdeki not verme süreci başlamadan önce yapılmalıdır. Yoksa önümüzdeki yıl görevi uzatılmayan yöneticilerin dava açmaları halinde okullarda kaos yaşanabilir. 

Bakanlık EK:1 'deki not sistemini var-yok şekline dönüştürerek çözüm bulmaya çalışmış (bence hala hukuki değildir), 6 ay konusuna ise kulak tıkamıştı. 

Dava açanlar, EK:1'deki kriterler nedeniyle kazanmaya devam ederken, Danıştay İdari Dava Daireleri de Türk Eğitim Sen’in açtığı dava sonucunda 6 ay konusunda iptal kararı verdi. Bu durumdaki şube müdürleri veya ilçe milli eğitim müdürlerinin verdiği notlar nedeniyle görevi uzatılmayan tüm müdürlere geriye dönüş hakkı doğdu. Müdür yardımcıları ve müdür başyardımcıları da cabası... 

Biz, sadece memleketimizi ve insanımızı sevdiğimiz için üzerimize düşeni yaptık. İşin, "eşe-dosta" değil "ehline" verilmesi için adil ve hukuki bir düzenleme yapılması konusunda uyarıda bulunduk. Dinlemediniz de ne oldu? 

Doğan CEYLAN -Yönetim Bilimi Uzmanı 

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar