Menu

 

2015 TEOG'da Devlet lisesi için YEP sonuçları beklenecek

2015 TEOG'da Devlet lisesi için YEP sonuçları beklenecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, TEOG kapsamında 8'inci sınıflara yönelik düzenlenen ikinci dönem ortak sınav sonuçları açıklandı. Öğrenciler, sonuçları 'e-okul' sistemi üzerinden öğrenebiliyor. Özel okula kayıt yaptırmak isteyenler, bu puanlar üzerinden hangi koleje girebileceğini hesaplayacak ancak devlet lisesi tercih edecekler 24 Haziran'da açıklanacak Yerleştirme Puanları Listesi (YEP) sonuçlarını bekleyecek.

TEOG kapsamında 29-30 Nisan ve 16-17 Mayıs tarihinde yapılan 8'inci sınıflar ikinci dönem ortak sınavların değerlendirme işlemleri 8 Haziran'da tamamlandı. Sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirildi. Ortak sınavlarda öğrencilerin aldığı puanlar, 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. Sınav sonuçları yazılı olarak öğrencilere gönderilmeyecek. Öğrenci ve veliler TEOG sonuçlarını e-okul sisteminden öğrenebiliyor.

Eğitimciler bu puanların aslında öğrencilerin matematik, Türkçe, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji ile yabancı dil derslerinden 100 üzerinden aldığı puanlar olduğunun altını çizerek, devlet okullarına başvurmak için 24 Haziran'da açıklanacak YEP sonuçlarının beklenmesini istediler.

Uzmanların önerileri şöyle:

"Sınavla öğrenci alan özel okulların kayıtları 24 Haziran-5 Temmuz arasında yapılacak. Bu tarihler arasında özel okullara kayıt yaptıranlar, 6-16 Temmuz'daki merkezi yerleştirme sistemine giremezler. Bu nedenle merkezi yerleştirme sistemine girmeyi düşünüyorsanız, özel okullara kayıt yaptıramazsınız. Özel okulların kayıt takvimini dikkate alarak puanınızın yettiği okula ön kaydınızı yapabilirsiniz. Ancak kesin kayıt günü daha çok istediğiniz özel okulda açık kontenjan varsa kaydınızı yaptırmadan bir sonraki kayıt dönemini bekleyebilirsiniz."

İtirazlar 5 iş günü içinde

Sonuçlara itiraz etmek isteyenlerin 5 gün içinde elektronik ortamda başvuru yapması gerekiyor. MEB, öğrencilerin liselere girişte kullanacağı YEP'i 24 Haziran'da ilan edecek. Özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz'da tamamlanacak. Güzel sanatlar ve spor lisesi kayıtları 10 Temmuz'da yapılacak. Liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz'da tercihler alınacak. Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos'ta ilan edilecek.

Üç dönemde nakil

Nakil tercih başvuruları, üç dönemde gerçekleşecek. İlk nakil başvurusu 17-21 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos'ta açıklanacak. İkinci dönem başvuruları 24-28 Ağustos'ta alınacak, sonuçlar 31 Ağustos'ta duyurulacak. Üçüncü dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül'de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül'de açıklanacak. İl veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül'de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül'de ilan edilecek. Açık ortaöğretime yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül'de nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül'de nakil yerleştirmesi yapılabilecek.

HÜRRİYET

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar