Menu

 

TEOG'da küçüğe öncelik verilecek!

TEOG'da küçüğe öncelik verilecek!

TEOG'da kopya çeken öğrenciye sıfır ve küçüğe öncelik

TEOG'da yapılan değişiklikle, öğrencilere verilen ek puan kaldırıldı. Yeni düzenlemede, kopya çeken öğrencinin puanı sıfır olarak değerlendirilecek.

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında merkezi sınavlarda, proje yarışmalarında dereceye giren öğrencilere yıl sonu başarı puanlarının yüzde 10'u kadar verilen ek puanı kaldırdı.

MEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi'nde değişikliğe gitti. Önceki yıllarda, öğrencilerin, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarına katıldıkları yıla ait yıl sonu başarı puanına; altın madalya alan veya birinci olanlar için yıl sonu başarı puanının yüzde 10'u oranında ek puan ekleniyordu. Düzenlemeyle ek puan verilen kategoriler arasından proje yarışmaları çıkarıldı. Buna göre, artık sadece TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan öğrencilerin, sadece o yıla ait yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.

Alınan bilgiye göre, daha önce sınavlarda, "ikili ve toplu kopya analizi" gerçekleştiriliyordu. Bakanlık, yaptığı değişiklikle artık bunu uygulamayacak. Yeni düzenlemeye göre, fiili olarak kopya çektiği tutanak altına alınan öğrencilerin puanları sıfır olarak değerlendirilecek.

Küçüğe öncelik

Düzenlemeyle ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde, Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP), eşitliğin devam etmesi halinde sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi halinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması halinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınacak.

Milliyet

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar